Techkas.pl
1px Od kiedy kasa fiskalna ?

Od kiedy kasa fiskalna ?

Czy muszę mieć kasę fiskalna? To pytanie które trapi wielu przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług kasa fiskalną powinni posługiwać się przedsiębiorcy sprzedający towary lub usługi na rzecz osób fizycznych nie prowadzącym działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych. Jest jednak kilka zasad i wyjątków o których należy pamiętać. 

Kto musi mieć kasę fiskalną niezależnie od obrotu ?

Istnieje lista grup przedsiębiorców którzy zobligowani są do posiadania kasy fiskalnej już od pierwszego dnia sprzedaży. Obejmuje ona między innymi takie gałęzie handlu jak sprzedaż :

 • nośników danych;
 • silników spalinowych;
 • sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego;
 • sprzętu fotograficznego (pomijając akcesoria);
 • paliw silnikowych w tym dodatków i domieszek;
 • wyrobów tytoniowych i alkoholowych;
 • perfum;
 • wyrobów z metali szlachetnych.

Do objętych koniecznością ewidencjonowania na kasie fiskalnej zaliczają się również usługi takie jak:

 • szeroko pojęta mechanika pojazdowa z włączeniem wymiany opon o kół oraz przeglądów technicznych pojazdów;
 • usługi medyczne świadczone przez lekarzy i dentystów;
 • doradztwo prawne i podatkowe;
 • branża gastronomiczna (również gastronomia sezonowa).

Kto może być zwolniony z obowiązku użytkowania kasy fiskalnej ?

Sprzedaż internetowa (wysyłkowa) może być zwolniona z ewidencjonowania na kasie fiskalnej pod warunkiem, że całość wpłaty odbędzie się za pośrednictwem poczty, banku itp. Wplata taka powinna być również w pełni identyfikowalna z transakcją której dotyczy. Powinna ona pokrywać się z dokumentami transakcji i posiadać kompletne dane sprzedawcy w tym adres.

Brak konieczności posiadania kasy fiskalnej dotyczy też niektórych podatników, którzy nie przekroczyli obrotu 20 tys. zł na rzecz osób fizycznych w poprzednim roku podatkowym. Jeśli sprzedaż została rozpoczęta w trakcie bieżącego roku podatkowego, kwota ta maleje proporcjonalnie do ilości miesięcy. Kasę należy wówczas zainstalować najpóźniej po upływie 2 miesięcy od przekroczenia limitu.

O czym należy pamiętać przy zakupie kasy fiskalnej ?

Od 1 maja 2019 dostępne są na rynku kasy i drukarki fiskalne online, dlatego warto zorientować się czy prowadzona działalność objęta jest harmonogramem wymiany kasy. Jeśli tak to lepiej od razu zaplanować zakup kasy zgodnej z nowymi przepisami choćby dlatego, że przysługuje wtedy ulga 700 zł której nie ma przy zakupie klasycznego urządzenia.

Kasa fiskalna, pomimo iż traktowana jako przymus jest często narzędziem przyspieszającym i ułatwiającym sprzedaż. Jeśli nie posiadamy kasy fiskalnej musimy nadal prowadzić ewidencję sprzedaży, a to bywa uciążliwe, gdyż musimy zapisywać sprzedaż na kartce, w zeszycie lub komputerze. Kasa fiskalna przyspieszy te czynności i dodatkowo wszystko zsumuje w odpowiednich raportach dziennych, miesięcznych lub przy odpowiedniej konfiguracji, stworzy raporty sprzedaży danego towaru lub grupy towarowej.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium