Kasy fiskalne online

Celem poniższego artykułu jest przybliżenie Państwu jako obecnym i przyszłym użytkownikom kas fiskalnych tematu nowych kas fiskalnych Online. Mamy nadzieję, że materiał ten pomoże w wyjaśnieniu wielu kwestii i odpowie na najczęstsze pytania. Najprawdopodobniej też wielu z Państwa uspokoi.

Od kiedy i dla kogo kasy fiskalne Online ?

Ostatnie informacje na temat postępu prac pozwalają przypuszczać, że termin wprowadzenia kas online może zostać opóźniony. Wg. naszych szacunków termin wprowadzenia kas online może zostać opóźniony nawet o 3 miesiące. Niemniej jednak projekt zmiany ustawy o VAT przedstawia harmonogram w jakich terminach i jakie grupy podatników zostanie objętych obowiązkiem wymiany urządzeń. W pierwszej kolejności harmonogram przewiduje:

od 01.01.2019:

  • dostawy benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;
  • świadczenie usług: naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania) oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów.

od 01.07.2019:

  • świadczenie usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania.

od 01.01.2020:

  • świadczenie usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych;
  • świadczenie usług budowlanych;
  • świadczenie usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów;
  • świadczenie usług prawniczych;
  • świadczenie usług związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.

Nie ma jeszcze na rynku kas fiskalnych Online

Aby rozpoczął się proces sprzedaży nowego typu urządzeń konieczne jest wprowadzenie Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, jak również ustawy o Podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach. Obecnie dokumenty te są w fazie legislacji (projektu). Następnie projekty muszą być notyfikowane w Unii Europejskiej, co może potrwać około 3 miesięcy. Dopiero po wprowadzeniu tych aktów prawnych, możliwe będzie rozpoczęcie procesu Homologacji urządzeń, czyli wnioskowanie przez producentów lub importerów do Prezesa Głównego Urzędu Miar o wydanie decyzji dopuszczającej do obrotu.

Po uzyskaniu Homologacji rozpocznie się proces produkcji i dystrybucji kas/drukarek Online. Szacuje się że nowe urządzenia będą w sprzedaży najwcześniej w drugiej połowie 2018 r.

Czym są kasy fiskalne Online Ready ?

Obecnie na rynku pojawiły się oferty producentów, którzy proponują kasy/drukarki fiskalne Online Ready – nie są to jednak kasy fiskalne Online.

Są to oferty gwarantujące modernizację niektórych urządzeń zakupionych w 2017 r. do wersji zgodnej z przepisami, które najprawdopodobniej obowiązywać będą od 2019 r.

Należy jednak pamiętać że usługa modernizacji jest odpłatna, koszt około 500 zł netto. Wspomniana opłata nie uwzględnia opłat związanych odczytem urządzenia w Urzędzie Skarbowym, który jest konieczny przed modernizacją, ponownej fiskalizacji urządzenia, programowania, kosztów transportu itp. łącznie około 800 zł. Należy również zauważyć że wszystkie te procedury mogą potrwać, od około tygodnia nawet do kilku tygodni.

Oczywiście w przypadku braku urządzenia w firmie należy zaprzestać sprzedaży. Tak więc oferta ta skierowana jest dla podatników, którzy posiadają urządzenie(a) rezerwowe i mogą pozwolić sobie na przekazanie jednego z nich do modernizacji. Należy również zauważyć, że nie wszyscy będą objęci obowiązkiem wymiany kas/drukarek fiskalnych na OnLine a tylko wyznaczone grupy z listy powyżej.

Co to takiego kasy fiskalne Online ?

To zupełnie nowy rodzaj kas/drukarek fiskalnych, których głównym celem będzie bezpośrednia transmisja za pomocą medium komunikacyjnego z Centralnym Rejestrem Kas. Urządzenia te przekazywać będą między innymi zarejestrowaną sprzedaż, raporty dobowe, różnego rodzaju zdarzenia i informacje o wykonanym przeglądzie technicznym.

Ulga na zakup kas fiskalnych Online

Dotychczas, w przypadku zakupu pierwszego lub pierwszych urządzeń fiskalnych w firmie przysługiwał zwrot w wysokości 90% ceny netto i maksymalnie 700 zł. W przyszłości, według proponowanego projektu ulga wynosić będzie 700 zł netto/szt, nie więcej jednak niż 90% ceny netto. Ulga będzie więc przysługiwać ponownie podmiotom, które już ją wykorzystywały na zakup pierwszego lub pierwszych urządzeń obecnie stosowanych.

Czym te kasy będą różnić się od obecnych na rynku ?

Główną różnicą jest bezpośrednia komunikacja z Repozytorium za pomocą sieci Ethernet lub bezprzewodowo GSM (zasięg telefonii komórkowej) zapewne również dzięki technologii WiFi lub Bluetooth.

Nowe typy urządzeń nie będą posiadały zarówno kopii papierowej jak i elektronicznej zapisywanej obecnie na karcie SD. Obecnie użytkownik miał dostęp do kopii paragonów. W nowym typie urządzeń kopie te zostaną zastąpione pamięcią chronioną znajdującą się w urządzeniu, do której użytkownik będzie miał dostęp tylko z zewnątrz, komunikując się przez dostępne interfejsy takie jak np. USB czy RS232.

Zniknie obowiązek drukowania raportów dobowych, pozostanie jednak konieczność wykonania takiego raportu, bez konieczności wydruku.

Nowe urządzenia będą miały możliwość przesyłania paragonów w formie elektronicznej (e-paragon) na prośbę klienta, obowiązek wydruku jednak pozostanie.

Wspólny protokół komunikacyjny dla wszystkich terminali i kas fiskalnych Online (nie dotyczy drukarek fiskalnych). Wszystkie dostępne terminale na rynku będą mogły współpracować z dowolnym modelem kasy fiskalnej. Dzięki tej komunikacji usprawni się proces sprzedaży.

Nie będzie obowiązku zgłaszania instalacji kas Online do Urzędu Skarbowego jak to jest obecnie. Nowe urządzenia podczas fiskalizacji łączyć się będą z Repozytorium kas i w ten sposób zgłaszać, uzyskując również podczas fiskalizacji numer ewidencyjny.

Nowe przepisy dopuszczają możliwość aktualizacji urządzeń zainstalowanych na rynku. Aktualizacje odbywać się będą automatycznie, nowe wersje oprogramowania pobierane będą z serwerów producentów. Tak więc oprogramowanie będzie mogło być modyfikowane, a nie tak jak dotychczas pozostawało bez zmian do końca cyklu życia kasy. Zaletą takiego rozwiązania może być np. dodawanie nowych funkcjonalności, czy dostosowania do kolejnych zmian przepisów.

Ile będą kosztować nowe kasy fiskalne Online ?

Zgodnie z zapewnieniom producentów, nie wzrosną ceny dzisiejszych odpowiedników urządzeń będących na rynku. Biorąc pod uwagę proponowaną ulgę za zakup nowych urządzeń w wysokości do 700 zł/szt. można stwierdzić że będą tańsze.

Do kiedy mogę użytkować dotychczasową kasę ?

Jeśli nie są Państwo zobligowani harmonogramem wymiany kas w latach 2019 r. - 2020 r. przedstawionym powyżej, urządzenia dotychczasowe z kopią papierową tzw. dwu-rolkowe jak i z kopią elektroniczną, można użytkować do momentu zapełnienia pamięci fiskalnej, która najczęściej pozwala pracować 1830 dni roboczych, minimum 5,5 roku.

Według projektu obecnie dostępne urządzenia z kopią papierową można zakupić i ufiskalnić do końca 2019 r., użytkować natomiast do zapełnienia pamięci fiskalnej około 5 lat (nie będzie możliwości wymiany pamięci fiskalnej).

Natomiast urządzenia obecnie dostępne z kopią elektroniczną można zakupić i ufiskalnić do końca 2022 r. , użytkować do zapełnienia pamięci fiskalnej około 5 lat (nie będzie możliwości wymiany pamięci fiskalnej).

Podsumowanie

Jeśli nie są Państwo w wyznaczonej harmonogramem branży do wymiany kas fiskalnych, to na dzień dzisiejszy nie ma obowiązku wymieniać kas/drukarek przez kolejnych kilka lat.

Natomiast w sytuacji kiedy to obecnie stoją Państwo przed obowiązkiem zakupu należy zakupić urządzenia dziś oferowane na rynku, czyli zgodne z obowiązującymi przepisami kasy dwu-rolkowe, kasy z kopią elektroniczną i otrzymać ulgę w wysokości 700 zł od szt. W przypadku pojawienia się jednak obowiązku wymiany w następnych latach zakupić kolejne, wykorzystując kolejną ulgę w  wysokości 700 zł netto za kasy/drukarki online'owe.

Jeśli jednak są Państwo w grupie branż wyznaczonych do wymiany kas w latach 2019-2022 można rozważyć zakup tzw. kas fiskalnych Online Ready.

Te modele urządzeń sugerujemy jedynie firmom, które będą miały również kasy rezerwowe na czas modernizacji.

Zmiana nowych przepisów wbrew pozorom może być okazją do wymiany urządzeń wysłużonych, które Państwo posiadają, na urządzenia nowe, uzyskując refundację w wysokości 700 zł netto/szt (max 90% wydatkowanej ceny netto).

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl