Fiskalizacja
Jednokrotna operacja inicjująca pracę modułu fiskalnego kasy fiskalnej. Proces wiąże się z wpisaniem do modułu fiskalnego NIP’u użytkownika. Czynność zakończona jest wydrukowaniem przez kasę pierwszego raportu dobowego.
Zgodnie z obowiązującym prawem, czynność fiskalizacji może być wykonywana tylko przez serwisanta posiadającego stosowne uprawnienia, wydawane przez producenta kasy fiskalnej. Fakt wykonania fiskalizacji odnotowywany jest w książce serwisowej kasy i zgłaszany do właściwego Urzędu Skarbowego w terminie do 7 dni.
Numer ewidencyjny
Numer, który nadaje Urząd Skarbowy po zarejestrowaniu kasy fiskalnej. Numer ten powinien być wpisany w książce serwisowej kasy oraz umieszczony w sposób czytelny i trwały na obudowie kasy.
Przegląd techniczny kasy rejestrującej
Obowiązkowy przegląd techniczny wykonuje serwisant na wniosek podatnika w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia. Przegląd taki powinien być wykonany nie rzadziej niż co 2 lata. Przegląd taki obejmuje sprawdzenie:
- Stanu plomb na obudowie kasy, a w przypadku kas bez programu aplikacyjnego (drukarek fiskalnych) – również stanu plomb na module fiskalnym kasy, oraz zgodności ich z zapisem w książce kasy i dokumentacją związaną z wykonywanym serwisem kasy.
- Stanu obudowy kasy.
- Czytelności dokumentów fiskalnych drukowanych przez kasę.
- Programu pracy kasy i programu archiwizującego, jego wersji co do zgodności z zapisami w książce kasy i dokumentacją związaną z wykonywanym serwisem kasy.
- Poprawności działania kasy, w szczególności w zakresie emisji dokumentów fiskalnych.
- Poprawności działania wyświetlacza klienta.
- Stanu pamięci fiskalnej i modułu fiskalnego kasy co do zgodności z dokumentacją związaną z wykonywanym serwisem kasy.
- Stanu technicznego akumulatorów lub baterii wewnętrznego zasilania kasy.
Obowiązkowy przegląd techniczny kasy obejmuje również:
- Wpis jego wyniku do książki kasy.
- Dołączenie do książki kasy zaleceń pokontrolnych oraz kopii dokumentu potwierdzającego wykonanie przeglądu technicznego, w szczególności kopii faktury.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013r. w sprawie kas rejestrujących.
Książka kasy fiskalnej
Książka, którą otrzymujemy wraz z kasą. Dokumentuje ona wszelkie czynności związane z fiskalizacją kasy, zmianami miejsc instalacji, naprawami, przeglądami itp. Książka kasy rejestrującej musi znajdować się w miejscu prowadzenia sprzedaży.
Kasa rezerwowa
Jest to kasa zapasowa. W przypadku jej braku w sytuacji awaryjnej jesteśmy zmuszeni do zaprzestania sprzedaży.