Czy warto sprzedać używane urządzenie fiskalne ?

Czy można sprzedać używaną kasę fiskalną ?

Jeśli postanowiłeś sprzedać używaną kasę fiskalną, zobowiązany jesteś najpierw dokonać wszystkich formalności określonych przez przepisy prawne. Czynności jakie należy wykonać podczas likwidacji działalności oraz kasy fiskalnej wynikają z rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących.

Po zamknięciu działalności, podatnik przed dokonaniem odsprzedaży swojej kasy zobowiązany jest do jej odczytu w autoryzowanym serwisie jak i zabezpieczenia pamięci kasy fiskalnej. Zgodnie z zasadami ogólnymi serwisem kasy rejestrującej jest firma sprzedająca/fiskalizująca kasę podatnika.

Po dostarczeniu urządzenia do serwisu, serwisant przygotuje raport rozliczeniowy oraz sporządzi protokół z czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy. Jeśli kasa zostanie wyrejestrowana, wówczas podatnik może samodzielnie nią rozporządzać, a więc może ją odsprzedać, wystawiając potencjalnemu nabywcy dokument sprzedaży.

Należy jednak pamiętać iż kupując urządzenie fiskalne, kupujemy je na lata. Używana kasa, kupiona “w okazyjnej cenie” może wyjść Nas drożej niż zakup nowej, kupionej u sprawdzonego i polecanego sprzedawcy. Dlaczego ?

Otóż:

  • może okazać się, iż urządzenie nie posiada ważnej homologacji (oznacza to, że urządzenie nie będzie dopuszczone do pracy przez Urząd Skarbowy, ponieważ nie spełnia wymogów);
  • należy wymienić moduł fiskalny, aby móc korzystać z takiego urządzenia. Taka czynność kosztuje ok 700-1000zł netto (zależnie od modelu);
  • do rejestracji używanej kasy fiskalnej w US niezbędne jest również przedstawienie dowodu zakupu w postaci faktury VAT.

Pamiętajmy również o tym, że:

  • używana kasa nie posiada gwarancji;
  • procedura rejestracji może się znacznie wydłużyć w czasie;
  • nie otrzymamy zwrotu z US za zakup kasy (od 1 maja br. zwrot tylko na kasy online).

Warto przemyśleć na spokojnie, czy chcemy sprzedać/kupić używaną kasę fiskalną biorąc pod uwagę wszelkie aspekty zawarte w w/w artykule, tak by później nie mieć problemów z US, Policją, czy z ewentualnym kupującym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *